Trianon szülötte II. Gyálarét (1935-1950)

Kezdőoldal

Archívum

Településünk fekvésénél fogva kivételes történelmi múlttal rendelkezik. Szegedi régészek itt találták meg a  a kőkori termékenységi istennőt jelképező idolt, a Lúdvári Vénuszt, amely közel 7500 éves. Gyálarét a Tisza szabályozásáig Gyála község rétje volt, de 1885-ben a Tisza kanyarulatának átvágásával elszakadt a falu a rétjétől. A trianoni békediktátum Szerbiához csatolta, a rétje Magyarországon maradt és az a döntés született, hogy az itt lévő mintegy 5 ezer hold területen önálló falu alakuljon Gyála-Nagyrét néven.

Mindössze ennyi volt, amit tudtunk településünk XX. századi történetéből, amikor felkértük Dr. Marjanucz László történészt, hogy kutassa fel gyökereinket. Célunk az volt, hogy az itt élők összetartozását erősítsük, elődeinknek tiszteletet, a fiataloknak példát adjunk. A mi mikro történelmünk, szüleink életének példáján hűen tükrözi az egész akkori társadalmi berendezkedést, de így kicsinysége miatt sokkal inkább átélhető megérthető az. Az első kötetben az 1930-as évek elejéig, most a folytatásban az 1950-es évekig tárul elénk településünk történelme. A könyv tudományos alapossággal megírt tanulmánykötet, ami későbbi kutatóknak akár forrásként is szolgálhat, de hasznos útmutató és érdekes olvasmány is lehet a település jövője iránt elkötelezett polgároknak.

Ezzel a tanulmánykötettel emléket szerettünk volna állítani Gyálarét alapítóinak, akik viharos történelmi időkben, a Trianoni béke diktátum által megcsonkított országrészben, később a II. Világháború vészterhes éveiben, majd egy félelmet hozó új ideológia szorításában megteremtették településünk alapjait.
Gyálarét 100 éves történelmében benne van az egész XX. század, amely kíméletlenül végig söpört rajtunk. Minden család érintett volt valamiképpen a hányattatásokban. Katonaság, leventesorozás, zsidótörvények, zsidóüldözés. A Brunner család tragikus sorsa szembesít bennünket a korszak és a háború kegyetlenségével.  Nem történhet meg soha többé, hogy édesanyát karján a csecsemőjével, tisztességben megöregedett idős embereket származásuk miatt küldjenek oda, ahonnan nincs visszatérés.

Félelmet rettegést hozó új idők következtek. Beszolgáltatások, erőszakos tagosítással, családi tragédiák. Szegénységgel küszködve, de mindvégig reménnyel, minden megpróbáltatás után felállva, mindig újrakezdve, tették a dolgukat Gyálarét alapítói. A semmiből teremtettek egy új társadalmat.

2021. január
Gyálaréti Lokálpatrióta Egyesület

A könyv az alábbi linken letölthető:

Az első kötetről bővebben az alábbi linken olvashat:

Trianon szülötte – Dr. Marjanucz László

A kiadvány a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósulhatott meg. 

       

További írások innen: Archívum | Gyálarét története