Beszámoló a PILOT teszt műveleti területén tartott tájékoztatóról

Beszámoló a PILOT teszt műveleti területén tartott tájékoztatóról 2021.március 05

A Gyálaréti Lokálpatrióta Egyesület kezdeményezésére az ATIVIZIG szervezésében a Gyálai Holt-Tisza Rehabilitációjának pilot munkálataihoz bejáráson vettünk részt, azért hogy meggyőződjünk a munkálatok jelenlegi állásáról. A bejárást a Gyalaréti Egyesület kérte, de meghívottként részt vett a Csemete Egyesület és a Klebelsberg-telepi Egyesület részéről Csete Csaba és Nacsáné Kovács Mária.

Vámosi Oszkár, a kivitelezéssel megbízott cég vezetője bevezetőjében elmondta, hogy a pilot munka lényege az, hogy vannak, lehetnek olyan bizonytalan tényezők, amiket meg kell pontosabban határozni, ezért a pilot tevékenység hasznos, üdvözölni kell. Magyarországon több száz kármentesítés közül a Gyálai Holt-Tisza rehabilitációja a negyedik ahol pilot tesztet végeznek. Ez jelzi azt is, hogy számítottak menetközben fellépő problémákra.

Maga a műveleti terület a Hulladékudvar mögötti átjárótól csaknem a Kabóca utcáig húzódik.   A műveleteket a Szennyvíztisztító felől, a holtág baloldalán végzik.

Az 1000 m3 iszapot ott a természetes helyén a mederben helyezték el a biodegradációs művelet elvégzéséhez. A kijelölt terület víztelenítése a tervezett időre megtörtént. Ez két hónap időbe tellett, azonban a terület kiépítésekor probléma keletkezett, olyan, amire nem számítottak. Az iszapréteg itt 2-3 néhol 5 méter vastag, nehezen hatol át rajta bármi is. Ez egy hosszan elnyúló sziget, ami mesterségesen lett elhelyezve valamikor a 80-as években.

És itt álljunk meg egy szóra!

Az első csontváz, ami kiesett a szekrényből! Ez a sziget egy a nyolcvanas években kitermelt kotrási iszapból áll. Elképzelhető mennyi káros anyaggal terhelten épült belőle sziget. Nem kérdezték akarjátok-e? Vajon a talajvizet szennyezte-e, vajon a levegőbe jutott porzási anyag okozott-e megbetegedéseket?

Az akkori vízügy csakúgy, mint mostani utódja az ATIVIZIG nem jó gazdaként járt el, nem védte, hanem szennyezte a medret. Ezt akkor keresztül tudták vinni, nyilván most is úgy gondolták menni fog ismét a mederből mederbe pakolás módszere. Nem számoltak a lakosság éberségével.

Vámosi Oszkár elmondta még, hogy a víztelenítés ellenére az áramlást, ami oldal irányú nem tudták ellensúlyozni. Ez az oka annak, hogy a módszer „kicsi” fejlesztést kíván. Hangsúlyozta, hogy nem a meder alja szakadt át, az áramlás oldalirányú.

Eredetileg sem gondolták, hogy 2020 évvégére befejezik a pilot munkálatokat.

És ismét álljunk meg egy szóra!

Az augusztus 13-án bemutatott ütemterv alapján, a 19. héten, az január hónap, a” mederelzárás visszaszorítása, a terület helyreállítása szerepel.

Elmondta még Vámosi Oszkár, hogy a szigetszentmiklósi olajszennyezés elhárítása is a cégük feladata és azon az eseten a sok probléma miatt már 4 éve folyik pilot teszt. Végül megértést és türelmet kért a megjelentektől.

Végezetül elmondhatom, hogy korrekt tájékoztatást kaptunk. Igaz az elhelyezett kotrási iszap mesze volt attól a helytől ahol mutatták.  A szakember gárda nagy tudású felkészült emberekből áll. Látszott, hogy sokat foglalkoztak Gyálaréttel, annak természeti viszonyaival és történelmével is. Ez utóbbi meglepett, mert Vámosi Oszkár Marjanucz tanár úr és utánam a legjobb ismerője településünk történelmének.

Kérdést tettünk fel Vámosi Oszkárnak, hogy az iszapkezelésnek lehetséges egyetlen módja csakis a Gyálaréten kezelés és hogy létezhet e más megoldás, ígéretet nem kaptunk, de igen sok megoldás lehetséges volt a válasz. Kérdeztük még a pénzforrás kiegészítéséről is, amire szintén nem kaptunk ígéretet, de határozott cáfolat sem hangzott el.

Legutoljára tartogatom azt, ami nagyon nem tetszett. Ez egy a bejáráson résztvevő meghívott hozzáállása Gyálaréthez, a gyálarétiekhez és a mi egyesületünkhöz. Ő erős felemelt hangon jelentette ki, hogy Gyálarét egy semmi kis település egy aprajafalva. Az ő házaiktól csak 20 méterre van az iszap akkor mit akar Gyálarét .

Kulturált, tiszta, egészséges környezetet!  Tiszteletet a gyálaréti embereknek!

A Gyálaréti Lokálpatrióta Egyesület 2 éve emberfeletti munkával próbál Gyálarét érdekeinek nyomatékot adni, ez után sem adjuk fel és arra kérek minden gyálaréti lakost, hogy támogassa erőfeszítéseinket, amit tisztelettel megköszönünk!