Néhány gondolat Kozák Péter hurráoptimuzmosásához…

Kezdőoldal

Archívum

Az igazgató úr a szeged365 videóján, lazán és könnyedén mutatta be a műveleti területet. Láthattuk, amint mutatta a kétágú meder-szakaszt, de azt hogy miért kétágú ott a meder, azt elhallgatta.

A Délmagyarország 1982-es archív számából viszont megtudhatjuk. Abban az évben a Gyálai Holt-Tisza iszapját, amelyet vállalatok a Pick a MÁV a Tsz galván üzeme és Szeged városának összes szennyvize tett mérgezővé, kikotorták és két oldalt töltést, középen szigetet alakítottak ki belőle pontosan ott a műveleti területen. Negyven éve veszélyeztetheti a környéken lakókat és persze a talajvizet is. Most újrahasznosítják a területet. Hallhattuk, hogy a nehézfémeket tartalmazó iszapot elszállítják. Ez megnyugtató, de eddig cáfolták a nehézfémek jelenlétét. Igaz ezt elsősorban nagy ívű politikusunk (N.T.) cáfolta, aki szerencsére már nem folytat ilyen jellegű tevékenységet.

Kozák Péter elmondta még, hogy főképpen szénhidrogén származékok vannak jelen az iszapban.

Ennyit csupán.

Ami kimaradt az pedig az, hogy ezek egyrészt a PAH /Policiklikus aromás szénhidrogének/ vegyületek. Megtalálhatók a kőszénkátrányban, kőolajban, karbolsavban, tetőkátrányban, de néhányat felhasználnak a gyógyszer- műanyag-, gyomirtószer  és festékgyártásnál is.

A másik különösen nagy mennyiségben jelenlévő szénhidrogén származékok a TPH /Total Petroleum Hidrocarbon/ vegyületek. A TPH-ban előforduló vegyi anyagok közé tartozik pl. a hexán, a benzol, toluol, a benzin egyéb összetevői.

Az előzetes vizsgálatok során mért adatok alapján ezek mennyisége az iszapban sokszorosai voltak a megengedett mennyiségnek. Akár 100-szorosa is, egy helyen 1000-szeres mennyiséget mértek.

A PAH és TPH vegyületek, vagyis a szénhidrogén származékok bizonyítottan rákkeltő anyagok, többségük hormonháztartást zavaró hatású, számos kóros állapot kialakulásáért felelős, megzavarhatja a nemi fejlődés az idegrendszer normális fejlődését, hozzájárulhatnak a termékenység csökkenéséhez. Belélegzéssel a bőrön át kerülhetnek a szervezetbe. A műveletek során a levegőbe kerülve, a szálló porral eljuthatnak hozzánk. A pilot területéről könnyedén a levegőbe kerülhetnek kiporzás révén ezek a vegyületek. Nem kétséges hogy képesek lebontani a szénhidrogén származékokat a bio eljárások során, de ránk itt lakókra közvetlen veszélyt jelentenek a kísérletek során a levegőbe jutott kiporzott káros anyagok.

A végleges deponálás helye a Hulladékudvar mögötti terület, ahonnan könnyen bekerülhetnek a talajvízbe ezek a vegyületek. Locsolással bejuthatnak növényeink, fáink gyökérzetébe.

Ki szeretné Gyálaréten, ha a Borostyán birtok területéhez tartozó mederszakaszban folyna az iszap kezelése. Ezt a sorsot szánták annak a gyönyörű környezetnek? Hogyan működhetne szálloda és étterem ott? Kinek az érdeke ez?

Az igazgató úr milyen sorsot szán Gyálarétnek? Mi lehet Kozák Péter lelkendező derűlátása mögött?

Legyünk együttműködők? Azaz szemlesütve engedjük, tönkre tenni közvetlen környezetünket? Vakon higgyünk, ne ellenőrizzünk? Valóban ez lenne a helyes? Kockáztassuk saját és gyerekeink egészségét? Környezetünk épségét, a talajvizünket?

Ez itt a kérdés…

/Molnár Zoltánné/

További írások innen: Archívum | Holt-Tisza Rehabilitáció